piątek, 5 października 2012

Ziołolecznictwo

Postanowiłem napisać coś na temat ziołolecznictwa, bo zaciekawił mnie ostatnio ten temat, tak więc zebrałem wszystkie ciekawe informacje i napisałem coś na ten temat co wiem.

Napar z suszonych kwiatostanów podbiału na mokry kaszel
Ziołolecznictwo, inaczej fitoterapia – to część medycyny i farmakologii, która zajmuje się wykorzystywaniem poszczególnych części roślin leczniczych, ich przetworzeniem, działaniem, składem oraz dokładnym zastosowaniem. Głównym celem ziołolecznictwa jest zapobieganie chorobom, poprzez codzienne, regularne uzupełnianie potrzebnych organizmowi substancji oraz leczenie występującej choroby. Ziołolecznictwa nie należy mylić ze znachorstwem, gdyż jest to zupełnie co innego. Znachor jest osobą, która leczy nie tylko ziołami, lecz także stosuje czary, zaklęcia, magię, która nie szkodzi, lecz też nie pomaga.

Początek medycyny to czas 40 kilku tys. lat p.n.e. Dowodem tego jest słynna i prawdziwa historia neandertalczyka, któremu zoperowano rękę. O tym, że zabieg był udany świadczy wygląd, układ kości w miejscu operacji.

Napar, napój do picia z orzechów włoskich
Historia ziołolecznictwa sięga kilkudziesięciu tysięcy lat p.n.e. - czasów, kiedy istniał człowiek rozumny (homo sapiens), już wtedy stosowano rośliny w celach leczniczych. Badania i nauka dowodzi,  że na pewno stosowanie roślin pochodzi za czasów człowieka rozumnego z okresu górnego paleolitu (43 000 lat p.n.e. – 10 000 lat p.n.e.). Jest też teoria, że człowiek z Neandertalu stosował rośliny leczniczo. Już kilkaset lat p.n.e. znano już kilkaset gatunków roślin leczniczych i stosowano je przy najbardziej popularnych chorobach w danych obszarze. Występujące wtedy wioski, osady bardzo ceniły sobie wiedzę z zakres u roślin. Ludzie wszystkiego pilnowali aby nic nie przepadło, zapisywali receptury dzięki wynalezionym piśmie klinowym i papirusowym, przekazywali wiedzę z pokolenia na pokolenie, nie pozwalali aby coś wyszło poza grono osób, w danym rejonie, w którym się otaczano.

Zbiór syropów na zimę, na przeziębienie i profilaktykę.
Dopiero później leczenie ziołami stało się popularne, wzbudzało zainteresowanie wśród prostych ludzi. Powodem tego był Hipokrates, który w IV i V w. p.n.e. oficjalnie otworzył etap współczesnej medycyny – ziołolecznictwa, wprowadzając owe pojęcie. Odłam medycyny, jakim jest ziołolecznictwo rozwijało się bardzo dobrze do czasu aż zaczęły pojawiać się leki podawane w tabletkach (początek XX wieku), wówczas wiedza temat ziół została wyparta. Mimo to również w dzisiejszych czasach są ludzie, którzy stosują naturalne metody aby poprawić swój stan zdrowia i starają się aby wiedza ta nie przepadła propagując dary jakimi obdarza nas natura.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz