piątek, 3 listopada 2017

Boczniak (Pleurotus)

Boczniak ostrygowaty
Boczniak (Pleurotus) - to rodzaj grzyba, który posiada kilka jadalnych gatunków naszych lasach. Najbardziej trafne jest, że spotkamy takie gatunki jak boczniak ostrygowaty lub lejkowaty. Inne gatunki np. boczniak łyżkowaty są podobne i jadalne lecz rzadkie. Boczniaki występują pospolicie późną jesienią, szczególnie łatwo je zauważyć w takim okresie jak teraz kiedy las jest przejrzysty a na drzewach jest coraz mniej liści. Rośnie na martwych lub obumierających drzewach liściastych takich jak grab, klon, topola czy buk.

Występuje przeważnie w skupisku kilku sztuk, które rosną blisko siebie lub nad sobą - swym kształtem przypominają ostrygi. Owocniki średniej wielkości osiągają wielkość 10cm, jednak można spotkać o wiele większe. Najbardziej smaczne są młode okazy tak jak w większości grzybów. Poza tym boczniaki nie są atakowane przez owady, dzięki czemu długo utrzymują się na drzewach. Mają delikatny smak, można przyrządzać w panierce smażąc lub pokrojone w kawałki dodać do zupy. Mają łagodny, grzybowy i przyjemny smak, dzięki czemu zwykłej zupie z roślin możemy dodać szczyptę dodatkowego smaku. Występuje też zimą, kiedy nie ma silnych mrozów, można je spotkać także wiosną w marcu czy początkiem kwietnia.


Boczniak lejkowaty
Kapelusz boczniaka ostrygowatego przeważnie jest początkowo jasny, później brązowieje przypominając odcień matu. W przeciwieństwie do lejkowatego, który początkowo jest blado-jasny, dopiero na starość zaczyna się ściemniać. Kapelusz boczniaka lejkowatego od góry przypomina lejek, powstaje zagłębienie w którym zbiera się woda. W Bieszczadach spotkałem boczniaki, które na swoim kapeluszu miały coś w rodzaju małych włosków.

2 komentarze:

  1. a masz dokładniejsze zdjęcia boczniaków?

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, natomiast tutaj wrzuciłem tylko poglądowe zdjęcia. To łatwe do rozpoznania grzyby, nie potrzeba tu jakichś szczególnych fotografii.

    OdpowiedzUsuń