środa, 30 stycznia 2013

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) – uprawa ; cebulki


Czosnek nie występuje w mojej okolicy dziko, nie spotkałem go jeszcze nigdzie. Postanowiłem posadzić sporo cebulek w okolicy na jesień. Być może zasadzę jeszcze cebulki na wiosnę, aby dokonać porównania. Relację uprawy wraz ze zdjęciami wrzucę w kwietniu. Pojawi się też szerokie zastosowanie, wykorzystanie czosnku.

Pora sadzenia:
Jesień-wiosna: (wrzesień-październik = marzec-kwiecień)
Tak jak w przypadku słonecznika bulwiastego zależy to od warunków atmosferycznych w danym roku, czy wiosna będzie wczesna, czy jesień późna.

Głębokość sadzenia:
5-10cm
W przypadku zbyt płytkiego posadzenia roślina może nie przetrwać zimy, mimo że jest bardzo mrozoodporna, może zostać zjedzona przez zwierzęta. Podczas gdy posadzimy zbyt głęboko roślina zwyczajnie nie wyrośnie lub będzie miała późniejszy start wiosną (podczas sadzenia jesienią).

Odległość sadzenia:
30cm
Trzeba zachować mniej więcej podaną odległość, gdyż rośliny podczas wzrostu nie powinny nachodzić na siebie. Również w następnych latach samoistnego rozprzestrzeniania się lub sadzenia rośliny będą miały swobodne miejsce do wyrastania w dowolnym kierunku.

Wymagania glebowe:
Roślina ta potrzebuje żyznej gleby np. gliniasto-piaszczysta, wapienna. Powinna być  wilgotna, bogata w próchnicę. Im lepsza gleba, tym większe zbiory. Jeśli gleba będzie słabej jakości roślina też wyrośnie, jednak będzie mniejsza, plony również .Nadają się brzegi rzek, strumieni, stawów.

Warunki atmosferyczne:
Miejsce zacienione, gdzie przez kilka godzin na dobę dociera słońce, chociaż nie koniecznie. Tereny położone nisko i wysoko, najlepiej równe. Miejsce wilgotne, jednak nie mokre. Miejsce nie może być nasłonecznione przez większość doby. Nadają się lasy liściaste, najlepiej buczyna.

Choroby i szkodniki:
Czosnek nie choruje, nie ma szkodników.

Pielęgnacja:
Zalecane jest odchwaszczanie dookoła miejsca gdzie rośnie czosnek. Podczas braku opadów trzeba często podlewać. Można stosować naturalne nawozy.

Rozmnażanie:
Rozmnaża się poprzez cebulki lub nasiona. Jest rozprzestrzeniana również dzięki mrówkom (myrmekochoria).

Termin zbioru:
Liście zbiera się pod koniec marca lub na początku kwietnia – w zależności kiedy się pojawią. Lepsze liście będą przed pojawieniem się kwiatostanów, potem będą bardziej twarde. Gdy z hodowli zbierzemy część liści z każdej rośliny – nie wszystkie, to jest szansa, że po jakimś czasie w tym samym roku znowu będziemy mogli zebrać liście. Cebulki zbiera się w lecie, po wykształceniu kwiatostanów lub na jesień. W przypadku zbioru jesienią należy dobrze zaznaczyć miejsce sadzenia, gdyż roślina może być już całkowicie niewidoczna.

Przechowywanie:
Liście można przechowywać na kilka sposobów – można zamrozić, wysuszyć, ukisić. W przypadku krótkotrwałego przechowywania można liście dać w miejsce gdzie jest niska temperatura. Cebulki i nasiona przechowuje się w niskiej temperaturze. Cebulki można zamrażać. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz