poniedziałek, 4 marca 2013

Schronienie - czas na wybór miejsca i materiał do budowy

Kolejna dawka teorii o schronieniu

Czas, w którym wybierzemy miejsce również jest bardzo ważnym elementem. W zależności od tego czym dysponujemy, w jakim terenie przebywamy, jakie są warunki pogodowe zależy pora podczas naszej wędrówki, w której powinniśmy zaczynać zajmować się naszym obozowiskiem.
Nie mając do dyspozycji żadnych materiałów czas na wybór miejsca oraz na budowę schronienia powinniśmy przeznaczyć minimum 2 godziny. Jednak czas ten nie jest zasadą, występują bowiem przypadki, że podczas marszu, gdy jest już pora na wykonywanie obozowiska jesteśmy w idealnej okolicy i możemy pozwolić sobie jeszcze na kilkadziesiąt minut marszu. Zależy to również od warunków atmosferycznych, ponieważ gdy mamy pewność, że noc będzie bezdeszczowa oraz ciepła, czas w którym wszystko skończymy przygotowywać będzie wahał się w granicy 30 minut.
W przypadku gdy dysponujemy wodoodporną plandeką lub płachtą, sznurkiem wszystko wygląda dużo prościej gdyż samo rozkładanie plandeki zajmuje kilkanaście minut. Wtedy należy poświęcić więcej czasu na wybór miejsca.
Podczas gdy jesteśmy bardzo zmęczeni, lub jest to nasz kolejny dzień wędrówki lub odczuwamy problemowy dyskomfort należy wybrać więcej czasu na przygotowywanie obozowiska gdyż będziemy wolniej myśleć i pracować. Musimy też zwracać uwagę na to co mamy zamiar robić, gdyż możliwe, że nasze schronienie będzie wymagało czegoś specjalnego. Kiedy mamy zamiar zjeść jakiś ciepły posiłek lub ogrzać się i wysuszyć ubrania nasze obozowisko będzie wymagało zbudowania czegoś dodatkowego oprócz samego rozpalenia ogniska.

Reasumując tematyka czasu, podczas naszych wypraw, w którym mamy wybierać miejsce na budowę schronienia nie jest taka trudna jednak skomplikowana i powiązana wieloma zależnościami między naszym ekwipunkiem a warunkami pogodowymi, między naszymi siłami a czynnościami które chcemy robić.

Wybór materiału na schronienie jest również ważnym tematem. Tak jak w przypadku innych aspektów dotyczących schronienia zależy to od warunków atmosferycznych, dostępnych materiałów które mamy ze sobą oraz jakie oferuje nam natura, naszych sił, możliwości i kreatywności. Podczas gdy nie mamy ze sobą żadnej płachty, plandeki musimy wykorzystywać materiały jakie mamy dookoła miejsca w jakim się znajdujemy. Czasami jest to dziecinnie proste, lecz czasami jest bardzo źle i trudno. W przypadku budowy szkieletu schronienia należy korzystać z mocnych, twardych lub elastycznych materiałów w zależności od rodzaju schronienia. Nie należy używać zgniłych, ciężkich, mokrych gałęzi i konarów, ponieważ schronienie może nie wytrzymać, coś może na nas spaść, może nie spełniać swojego zadania. Podczas wykonywania połaci dachu można sobie już pozwolić na położenie mokrego mchu, wyschniętej trawy, liści, jednak w razie gdy nie mamy do dyspozycji suchych materiałów. Gdy wykonujemy posłanie należy zbierać suchy materiał, miękki, taki który zapewni nam odpowiednią izolację od podłoża, która jest bardzo ważna! Musimy również pamiętać o tym, że to wszystko również zależy od naszych potrzeb, rodzaju schronienia, gdyż czasami można wykorzystać np. ciężką kłodę jako kalenica podczas robienia szałasu, który ma opierać się o drzewo i ziemię. Tematykę materiałów na budowę schronienia opiszę też przy wpisach o rodzajach schronienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz