piątek, 15 marca 2013

Warstwiak zwęglony (Daldinia concentrica)


Kawałki warstwiaka zwęglonego

Warstwiak zwęglony (Daldinia concentrica) - to niejadalny grzyb nadrzewny, mało znany. Występuje na żywych, martwych, gnijących drzewach liściastych takich jak: brzoza, olsza, jesion, dąb, buk. Warstwiaka najczęściej spotkać od czerwca do października. Młode owocniki mają brązową barwę, później stają się fioletowe, aż czarne. Są małe, o średnicy kilku centymetrów, lekkie i kruche, o gładkiej powierzchni. Owocniki są okrągłe, czasem o nieregularnym kształcie, podobne do kulistego. Na przekroju wyraźnie widoczne są wąskie warstwy barwy czarnej, brązowej, szarej. Starsze okazy warstwiaka kruszą się i odpadają z drzewa. Warstwiaka zwęglonego można pomylić z drewniakiem szkarłatnym, który nie ma takich warstw w swoim przekroju jak warstwiak.

Drewniak szkarłatny i warstwiak zwęglony
Warstwiak zwęglony ma doskonałe zastosowanie w technice krzesania ognia, gdyż nie potrzebuje preparacji aby zajął iskrę z krzesiwa tradycyjnego.











2 komentarze:

  1. Dodaj zdjęcie warstwiaka w przekroju, ma bardzo charakterystyczne wnetrze.
    Podobnie hubiak pospolity, początkującym łatwiej będzie go rozpoznać w terenie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie udało mi się niestety zrobić takich dobrych zdjęć, jak próbowałem i już ich nie robiłem. Teraz mało zdjęć będę dodawał do galerii. Jak będę mieć dobry aparat, to w zimie poprawię prawie całą Picase, zdjęcia na blogu pewnie też.

    OdpowiedzUsuń