sobota, 20 października 2012

Rozpalanie - krzesiwo tradycyjne

Ciąg dalszy informacji z tematu krzesiwa, następny wpis będzie o rozpałkach.



Aby udało nam się rozniecić ogień musimy najpierw zasłonić się od wiatru, abyśmy uzyskali więcej iskier na dłuższy czas. Należy też odpowiednio trzymać skałę z materiałem łapiącym iskrę oraz odpowiednio uderzać metalową sztabką. Istnieje kilka sposobów.

I metoda krzesania
Pierwszy i najbardziej popularny to ułożenie odłupanego krzemienia w dłoni na płasko, na którym kładziemy materiał, który ma się zająć trzymając tak, aby jedno przylegało do drugiego. Następnie uderzamy metalową sztabką energicznym, zdecydowanym ruchem w krzemień, mniej więcej pod kątem 90 stopni. Wytworzony snop iskier leci w różnych kierunkach, jednak znaczna część leci ku górze, dlatego tam zamieszczamy np. zwęgloną bawełnę.  




II metoda krzesania
Drugi sposób krzesania polega na położeniu materiału na płaskiej powierzchni i krzesaniu iskier tak, by leciały w dół. Wtedy można ocierać krzesiwem o skałę, najlepiej krzemieniem, gdyż będzie nim – odpowiednio odłupanym najwygodniej krzesać. Lub też krzemieniem o krzesiwo, uderzając mocnym i szybkim ruchem w kierunku powierzchni ziemi, tak aby iskry trafiły na hubkę. Inne sposoby polegają na kombinowaniu i rozwijaniu tych dwóch podstawowych, najlepszych sposobów.



Rozpałka
Gdy, jak podano w tym przypadku - bawełna lub inny materiał złapie iskrę - a czasami jest to słabo widoczne należy lekko podmuchać powierzchnię tlącą się aby ją powiększyć. Następnie trzeba przenieść hubkę  na wcześniej przygotowaną rozpałkę, rozdmuchać i w finalnym efekcie otrzymujemy ogień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz