piątek, 9 listopada 2012

Zwęglona bawełna - hubka

Temat bardzo łatwy, jednak postanowiłem go opisać, bo zaczynając z krzesiwem trochę eksperymentowałem z bawełną i zauważyłem wiele ciekawych rzeczy.

Pocięte kawałki bawełny przygotowane do zwęglenia
Preparowanie bawełny polega na zwęgleniu jej tak, aby łatwo łapała iskrę od krzesiwa tradycyjnego. Jest to jeden z najprostszych sposobów przygotowywania materiału, który ma na celu zajęcie się przez iskrę, w którym trzeba cokolwiek robić. Bawełnę należy pociąć na kawałki różnej wielkości, następnie włożyć do stalowej lub aluminiowej puszki, w której wytniemy nożem minimalny otwór. Nie jest to jednak konieczne. Tkanina włożona luźno szybciej się zwęgli, w przeciwieństwie do tej włożonej ciasno. Nie robi to jednak różnicy w efekcie finalnym. 

Zwęglanie bawełny w aluminiowej puszce
Następnie puszkę kładziemy w ogień lub nad ogień. Podczas procesu zwęglania bawełny z otworu wydobywał będzie się dym. Co minutę można poruszyć puszką, aby z różnych stron mocno się nagrzewała. Kiedy z puszki przestanie się dymić lub zauważymy, że bawełna w puszce się tli lub pali - jest to znak, że materiał jest już gotowy. Po wyjęciu puszki ze źródła ciepła należy poczekać aż ostygnie, następnie wyjąć bawełnę. Można również zwęglony materiał wyjąć gdy puszka będzie jeszcze gorąca, aby zapobiec spaleniu się bawełny, jeśli za długo trzymaliśmy ją w ognisku - nie jest to trudne, możemy pomóc sobie nożem, patykiem. 

Zwęglanie bawełny w metalowej puszce
Kiedy bawełna się tli należy odciąć dostęp tlenu i przygasić ją butem, bluzą, patykiem, skałą. 
Odpowiednio zwęglona bawełna ma wyrazisty, mocno czarny kolor i łatwo się rozdrabnia na mniejsze kawałki. Gdy nasza bawełna po zwęgleniu ma barwę ciemno-brązową należy jeszcze raz dać ją do ognia.







Tlący się kawałek
Istnieje jeszcze jedna metoda zwęglania bawełny, jest szybsza i nie potrzeba żadnej puszki, jednak jest mniej wydajna i bardzo chaotyczna. Polega na wrzucaniu kawałków bawełny do ognia lub położeniu ich na żarze ogniska i wyciąganiu jej kiedy będzie miała barwę mocno czarną. Szybko po wyjęciu bawełny należy ją przygasić odcinając dostęp tlenu np. butem - analogicznie jak w poprzedniej metodzie. Zwęglona bawełna jest jednym z najlepszych materiałów, które spełniają rolę hubki.



Dodatkowo bawełnę można zwęglić kładąc ją na rozgrzanym metalu lub skale. Jednak temperatura metalu lub skały musi być bardzo wysoka, aby bawełna się zwęgliła, co wiąże się z długim trzymaniem w ogniu. Jest to tylko wymyślony dodatek, nie warto sobie utrudniać pracy tym sposobem. Lepszymi sposobami są powyższe metody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz