sobota, 2 lutego 2013

Schronienie - odpowiednie miejsce

Wybranie odpowiedniego miejsca na schronienie jest ważnym czynnikiem, od którego będzie zależało nasze przetrwanie, bezpieczeństwo, zregenerowanie sił oraz komfort fizyczny, psychiczny i spokój.

Dołki, niższe obszary to nieodpowiednie miejsce
na schronienie z powodu większej wilgoci
Miejsce powinno być na równym terenie, wtedy nie zaleje nas woda podczas opadów, tak jak w przypadku gdy będziemy spać w dołku. Gdy będziemy spać w nierównym miejscu, nie wyrównamy go dobrze, nie przygotujemy odpowiedniego posłania, będziemy czuć się niekomfortowo, w dodatku istnieje prawdopodobieństwo, że obudzimy się rano z bólem np. pleców, który może uniemożliwić nam dalszy marsz. Nie powinniśmy wybierać wąwozów, terenów nizinnych, ponieważ tam spływa cała woda z opadów, panują tam przymrozki, mgła i zbiera się tam wilgoć. Nie należy też obozować na wysokich miejscach, wzniesieniach, szczytach gór, wyróżniających się z okolicy, ponieważ będziemy narażeni na uderzenie pioruna podczas burzy. W dodatku będziemy narażać się na wiatr, będzie nam dodatkowo przeszkadzał w utrzymaniu ogniska, które będzie wymagało więcej opału. 
Kiedy podejrzewamy, że będzie burza, nie należy nocować przy samotnym drzewie, gdyż również wtedy jesteśmy narażeni na uderzenie pioruna. 

Obozowisko najlepiej wykonywać w miejscu, gdzie jesteśmy zakryci gęstym podszyciem, dzięki czemu będziemy mieli ochronę przed wiatrem od każdej strony a dodatkowo przed deszczem w razie opadów. Konieczne jest, aby w okolicy w której bytujemy znajdowały się materiały na schronienie i drewno na opał. Dobrze, jeśli w pobliżu będzie jakiś akwen wodny z którego będziemy mogli czerpać wodę zdatną do picia. Jednak nie może być on zbyt blisko, ponieważ wtedy będą nam dokuczać owady, może wystąpić zagrożenie powodzi, jednak jest to rzadkość w Polsce. Drugim powodem są niebezpieczne zwierzęta, które mają swoje ścieżki do źródła wody, którą piją. Musimy więc też sprawdzić, czy nie ma wokół nas ścieżek, nor i gniazd, tropów, śladów np. rozszarpana świeżo padlina, odchody, drapaczka zwierząt stanowiących dla nas zagrożenie. Woda nie powinna też wydawać hałasu, ponieważ nie będziemy słyszeli o zbliżającym się niebezpieczeństwie (burza, zwierzęta). Gdy jest jesień i są już przymrozki, temperatura jest lekko ujemna, nie ma problemu z owadami, dlatego możemy nocować komfortowo w okolicach rzek, stawów. Kiedy panuje sroga zima i wszelkie zbiorniki wodne są zamarznięte większość tych problemów jest rozwiązana z oczywistych powodów. Podczas obozowania w górach nasze miejsce nie może być narażone na lawinę, nie powinno tez wzbudzać zainteresowania innych zwierząt. Kiedy mamy zamiar spać w jaskiniach, sprawdźmy czy w niej nie ma żadnych zwierząt, czy jest sucho, czy ma tylko jedno wyjście. Po upewnieniu się wszystkiego zasłońmy wyjście, aby żadne niepożądane zwierze się tam nie dostało.

Należy wiedzieć, że mało prawdopodobne jest to, że znajdziemy idealne miejsce na nasze obozowisko, które będzie spełniać wszystkie powyższe warunki i zależności. Dlatego wybierając miejsce należy skupić się na korzyściach, zaletach i wadach określonych miejsc, które oferuje nam teren, w którym się znajdujemy. Po analizie wybieramy najlepsze miejsce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz